تبلیغات
مدرسه حکیم فرزانه - جدول اندازه گیری قدرت زمین لرزه براساس مقیاس ریشتر
× تبلیغات
   
 

.
 

 
 

 
 
 

 
.
 
 

با سلام من محمد مجیدی هستم کلاس سوم راهنمایی

ااین وبلاگ متعلق به تمامیه بچه های حکیم فرزانه هست وامید وارم بتونم تمام سعی و تلاشم رو برای شما هم میهنان انجام بدم

با ارزوی موفقیت
مدیر وبلاگ: محمد مجیدی

نظر شما راجب به این وبلاگ چیست
نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

>

RSS
 
جدول اندازه گیری قدرت زمین لرزه براساس مقیاس ریشتر
موضوع : بیشتر بدانیم
نویسنده محمد مجیدی  تاریخ ارسال پنجشنبه یکم دیماه سال 1390 در ساعت ساعت 15 و 13 دقیقه و 16 ثانیه

اندازه گیری دقیقتر قدرت زمین لرزه‌ها، بر پایه مقیاس بزرگی ریشتر انجام می شود که در جدول A نشان داده شده‌است. این مقیاس بر اندازه گیری مستقیم اندازه ( دامنه) ارتعاش زمین لرزه هنگامی که به یک دستگاه لرزه نگار در سطح زمین می رسد، استوار است. در این محاسبه ، فاصله لرزه نگار از مرکز سطحی نیز منظور می شود.

 

آشنایی

یک نقطه صفر انتخابی برای مقادیری منظور می شود که نزدیک به حد تشخیص دستگاه است. در مورد هر درجه از این مقیاس ها، دامنه ده برابر افزایش می یابد. بدین ترتیب دامنه زمین لرزه‌ای با بزرگی 2 ، ده برابر دامنه ارتعاشهای زمین لرزه‌ای با بزرگی یک و دامنه زمین لرزه‌ای با بزرگی 8 ، یک میلیون برابر دامنه زمین لرزه‌ای با بزرگی 2 است.

 

بزرگی ریشتر

حداکثر تقریبی شدت
مقیاس کیفی

تعداد در سال

بر حسب مواد منفجره
انرژی تقریبی آزاد شده

0 , 1 , 2

 

700000

450 گرم تی ان تی

2/9- 2

II

300000

 

3/9 - 3

 

49000

 

4

III

 

 

4/9- 4

جزئی

6200

 

5

VI

 

بمب اتمی کوچک
20000
تن (20 کیلوتن) تی ان تی

5/9- 5

آسیب رساننده

800

 

6

VII

 

بمب هیدروژنی
یک مگا تن تی ان تی

7

X

 

 

7/9 - 7

عمده

18

 

8

XII

 

 

8/6 - 8

عظیم

هر چند سال یکبار

60000 بمب یک مگا تنی
جدول A : رابطه تقریبی مقیاس کیفی شدت با مقیاس ریشتر با اعداد رومی نشان داده ‌شده است که به حداکثر شدتی مربوط می‌شود که در ناحیه مرکز سطحی می‌توان مشاهده کرد.

مزیت مقیاس ریشتر با مقیاس کیفی

شدت زمین لرزه که با دامنه امواج زمین لرزه سنجیده می‌شود، با کل انرژی آزاد شده در کانون بستگی نزدیکی دارد. یک مزیت مقیاس ریشتر در مقایسه با مقیاس کیفی مندرج در جدول A این است که معادلات ریاضی اجازه برآورد کل انرژی حاصل از ارتعاشهایی را که توسط دستگاه ثبت می‌شود، می‌دهد.

در مقیاس بزرگی ریشتر ، انرژی رها شده با ضریب حدود 50 از درجه‌ای به درجه دیگر افزایش می‌یابد. ترازهای تقریبی از انرژی رها شده در مورد برخی از درجه‌های این مقیاس در جدول A آمده است. بیش از 90 درصد تمام انرژی زمین لرزه‌ای ، به زمین لرزه‌های با بزرگی 7 ریشتر یا بیشتر مربوط می‌شود. از این قرار قسمت عمده انرژی رها شده از شمار اندک زمین لرزه‌های بزرگ ناشی می‌شود.

بزرگترین مقیاس ریشتر ثبت شده

بزرگترین درجه ریشتری که تاکنون توسط دستگاههای لرزه نگاری ثبت شده‌است. مربوط به زلزله جنوب شرق آسیا می‌شود که در تاریخ پنجم دی ماه سال 1383 اتفاق افتاد که از پی‌آمدهای مهم آن ایجاد امواج تسونامی و مرگ صدها هزار نفر بود. بزرگی این زلزله مهیب 9.1 درجه در مقیاس ریشتر بود.

هر ساله نزدیک به 1 میلیون زمین لرزه توسط دستگاهها ثبت می‌شود، اما تنها 300000 از آنها را مردم حس می‌کنند. حدود 120 تا از اینها به حدی مخرب هستند که موجب فرو ریختن بعضی بناها می‌گردند و 18 تا از این زمین لرزه‌ها عمده هستند که سبب خسارتهای وسیعی می‌شوند و فقط یک یا دو تا از این زمین لرزه‌ها عظیم هستند و قدرت کافی دارند تا سبب ویرانی وسیعی شوند و عنوان روزنامه‌ها را در کشور دیگری به مدت بیش از چند روز اشغال کنند
  ...
.:: نظرتان راجب به متن چیست() ::.
 

عناوین آخرین مطالب بلاگ من

 
 
 

  .:: Design By : wWw.Theme-Designer.Com ::.


 

 

ParsHit